«Будемо боротися!» – так лаконічно, але водночас і твердо промовив після обласного фіналу вчитель фізкультури Лохвицької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2 Олександр Шульга. Адже тоді, більше місяця тому, футбольна команда школи «Чорний гриф» у Полтаві виборола право представляти Полтавщину у фіналі Всеукраїнських шкільних ліг «Пліч-о-пліч» на змаганнях із футболу серед юнаків 9–11 класів.І ось цей день настав.
Щоправда, тоді ніхто не знав, що доведеться боротися не тільки із найсильнішими шкільними командами України, а й витримати, психологічно не зламатися під час наймасованішої рашистської повітряної атаки на Київ у ніч на 2 липня, яку довелося пережити всім учасникам фінальних ігор, зокрема і юним лохвичанам. Однак про все по порядку.
Фінальний п’ятий етап змагань Всеукраїнських шкільних ліг «Пліч-о-пліч» із футболу проходив на футбольних полях зі штучним покриттям Київського олімпійського коледжу імені Івана Піддубного. Сюди прибула 21 команда – переможці обласних змагань. Хоча загалом мало бути 22 колективи. Однак команда з Коломийського ліцею № 8, що на Івано-Франківщині, була дискваліфікована за порушення правил регламенту змагань. І хоч вона вже була включена до фінальної сітки турніру, але кожна її гра автоматично приносила технічну поразку – 0:3.
Тож лохвичанам уже на старті фіналу трохи пощастило. По-перше, не потрібно грати ще один важкий матч. А по-друге, у групу «Д», де виступали й лохвицькі школярі, жереб обрав саме коломийську команду. Тож «Чорний гриф» уже за перший матч здобув технічну перемогу – 3:0. А у вирішальній грі за вихід у наступний етап фіналу лохвичани здолали напрочуд сильну команду ліцею № 185 імені Володимира Вернадського з Києва з рахунком 1:0. Переможний гол забив В’ячеслав Овсяник. Це було 30 червня.
Наступного дня, 1 липня, у стиковій зустрічі команда Лохвицької другої школи не залишила жодних шансів ровесникам з Дубровицького ліцею з Рівненщини. 3:0 – упевнена перемога. Голи на рахунку Данила Радіонова та Назара Койло, який відзначився у воротах суперника двічі.
Того ж дня, відбулися і чвертьфінальні зустрічі. І знову лохвичани не мали рівних у грі з командою «Титани» Слобожанського ліцею з Дніпропетровщини. Перемога – 4:1. Голи на рахунку Максима Кудері, В’ячеслава Овсяника та Данила Радіонова (2).
А далі була пекельна ніч 2 липня під час ракетно-дронової атаки Києва.
– З 10 вечора до 5 ранку ми просиділи в модульному укритті, – розповідає Олександр Шульга. – Невеличке бетонне приміщення, розпечене літнім сонцем. Дихати нема чим. Маленький вентиляційний отвір. І нас – 12 чоловік. І так 7 годин поспіль. А те, що бехало за стінами – словами не передати. І краще таке не переживати…
Безсонну ніч пережили всі учасники фіналу. Можна лише уявити, які почуття вирували у молодих душах школярів після такого варварського обстрілу оркостану, але 2 липня вони мали грати. Наперекір усьому. Цього дня були півфінали.
Спочатку об 11 годині зустрілися команда Бориславського ЗЗСО № 3 з Львівщини і команда Вінницького ліцею № 12. Бориславці впевнено перемогли – 4:1. А команді Лохвицької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2 випало визначити фіналіста у протистоянні з командою СЗОШ смт Залізці з Тернопільщини. Суперник виявився напрочуд непоступливим. Основний час не виявив переможця 0:0. А ось у серії пенальті майстерність лохвицьких футболістів і її Величність фортуна була на боці лохвичан. Вони перемогли – 5:4.
До речі, колективу з Тернопільщини Фортуна повернула боржок. У грі за «бронзу» тернополяни і теж у серії пенальті здолали ровесників із Вінничини.
Але нас, звісно, цікавив фінал. Якби півроку тому хтось сказав, що школярі з Лохвиці вийдуть у фінал Всеукраїнських ігор – мало хто б повірив. Але у них вийшло! Це був довгий і непростий шлях.
Нагадаємо, що на першому етапі стартували 2542 шкільні команди. Загалом на поле вийшли 26154 гравці. Серед них була і команда Лохвицької другої школи. Як долали вони етап за етапом, ми у «Зорі детально описали в № 20 від 22 травня. І ось тепер фінал!
3 липня на майданчику № 1 олімпійського коледжу у грі за перше місце лохвицький «Чорний гриф» зустрівся з ровесниками з Борислава. Як же впевнено грали наші хлопці! Цей матч транслювали і можна було побачити, як достойно Лохвиця представила Полтавщину на заключному етапі змагань Всеукраїнських шкільних ліг.
На початку зустрічі рахунок красивим ударом у верхній кут відкрив нападник лохвичан Данило Радіонов, а фінальну крапку вже наприкінці поставив В’ячеслав Овсяник, елегантно перегравши воротаря львів’ян. 2:0! Так вийшло, що В’ячеслав відкрив рахунок голам у фіналі у першій грі і завершив турнір ще одним переможним м’ячем.
Як не згадати і його брата-воротаря Владислава, який у всіх іграх фінального турніру пропустив лише один гол в основний час. Утім, похвали заслуговує вся команда.
Наводимо для історії увесь склад шкільної команди «Чорний гриф». Цей склад грав від першого до п’ятого, заключного етапу. Це основний воротар Владислав Овсяник, запасний Валерій Филь, польові гравці В’ячеслав Овсяник, Максим Кудеря, Денис Репецький, Гліб Терно, Назар Койло, Данило Радіонов, Давід Кольчевський та Данило Юхно.
Наставники команди – вчителі фізичного виховання школи Олександр Шульга, Вадим Репецький. Заслуговують на слова щирої подяки тренери Лохвицької КДЮСШ Олександр Харченко та Богдан Яцюк під керівництвом яких опановували й опановують футбольну майстерність і гравці шкільної команди Лохвицької другої школи.
– Хлопці – просто молодці, – говорить Олександр Шульга. – Кожна гра, можна сказати, була «заруба». Але ми були на висоті.
– Коли я спостерігала фінальну гру, то для себе відзначила, що навіть візуально наша команда вирізнялася вищою майстерністю. Це об’єктивно. Емоції просто зашкалюють, – ділиться враженнями директор Лохвицької ЗОШ І–ІІІ ступенів № 2 Олеся Солохіна, яка разом із міським головою Віктором Радьком приїхала, щоб підтримати наших хлопців у фінальному матчі.
Тут варто додати, що їм була надана не лише моральна підтримка. На останній сесії Лохвицької міської ради було одноголосно підтримано рішення про фінансову підтримку шкільної команди саме для виступу у Всеукраїнському фіналі. За кошти міського бюджету було придбано футбольну форму і всю необхідну екіпіровку до неї. Також були виділені кошти для проживання і харчування гравців та наставників команди.
Церемонія нагородження переможців та призерів фінальних ігор шкільної ліги «Пліч-о-пліч» відбулася у спортивному залі Академії спорту у Бучі. Міністр спорту, урядовці, представники Київської обласної військової адміністрації, організатори цих змагань, спортсмени, серед яких був і олімпійський чемпіон із Полтави Жан Беленюк, привітали та вручили медалі відповідного ґатунку фіналістам. Приємно, що Полтавщину гідно представили не лише юнаки з Лохвиці, а й дівчата з Гребінківської ЗОШ № 4, які теж здобули золото з футболу серед дівчат 9–11 класів. Причому це зробили другий рік поспіль.
До речі, переможці змагань із усіх видів спорту Всеукраїнських шкільних ліг «Плі-о-пліч», зокрема і команда Лохвицької другої школи, отримали путівки у табір відпочинку у Буковель. Все це за рахунок організаторів змагань.
А на місцевому рівні було б варто продовжити практику фінансового заохочення молодих спортсменів, які прославляють Лохвиччину на різних аренах. Повірте, ці хлопці і їх наставники з Лохвицької другої школи здобули неймовірний результат, який важко буде комусь повторити. Цей здобуток уже увійшов у історії спортивного життя Лохвицької громади.

